ŠIPKOVÝ KLUB DRAK BRNO

Stránky brněnského softového a steelového šipkového klubu

RADY ŠIPKAŘŮM

Partovy šipky - část šestá

PARTOVY ŠIPKY - ČÁST ŠESTÁ

Večer před Paddy Power World Grand Prix doplňuje John Part šestou část tréninkového návodu, ve které radí, jak se nastartovat na turnaj v místní hospodě nebo na velkou hru před kamerami.

 

Závěrečná fáze tréninku začíná v den soutěže a těsně před ní. Ať už se jedná o každotýdenní ligový zápas nebo o finále světového šampionátu, musíte se připravit psychicky i fyzicky.

Obvykle je výhodné být dobře odpočatý. Větší význam to má tehdy, když musíte hrát ráno. Brzký start může být důležitý zejména tehdy, když není mnoho přístrojů na trénink. Jestliže se začnete rozhazovat příliš pozdě, riskujete, že budete na terči s několika dalšími lidmi.

Je poněkud obtížné se uvolnit, když házíte každé čtvrté nebo páté kolo. Nejlepší je objevit se tak brzo, abyste měli na dvacet až třicet minut terč jenom pro sebe. Jestliže jste se dobře rozházeli, ujistěte se, že nebudete před zápasem příliš dlouho sedět. Pokuste se čas od času si pět minut zaházet.

Nemyslete na to, berte to jako míchání omáčky v hrnci.

Vytáhněte ruce z ramen a točte jimi na obě strany, čímž protahujete svaly. Ohýbáním zápěstí dopředu a dozadu při protahování paží se ještě více uvolníte. Kdykoliv jste unavený nebo cítíte pnutí v rukou, protahování vám pomůže.
       
Zřejmě nejdůležitější součástí úspěchu je stav vaší mysli. Měli byste být soustředění, pozorní, ale i přesto klidní. Je dobré se bavit, protože vám to pomůže odpočívat a zvyknout si; ale zábava by vám neměla ovlivňovat rozhazování. Nejlepším řešením je dělat oboje najednou.

Zjistil jsem, že pro rozházení je skvělé kroužení po vnějších hodnotách. Na terči s jedním nebo dvěma spoluhráči můžete vyvolat závod od 81 do 120 se sousedními terči. Může to být příjemné vyrušení, které vám pomáhá připravit se a zjistit, které zakončení pro vás bude nejkritičtější.

Ve většině turnajů mají hráči právo vyžadovat minimálně šest zahřívacích šipek, ale jestliže jste mazaní, můžete dostat šipek více. Uvědomte si co nejlépe kdy a kde budete hrát.

Neodcházejte na poslední chvíli na toalety, protože tak vyplýtváte čas na přípravu. Včasný příchod k terči vám umožní zvyknout si na házení.

Vždy udělejte maximum, abyste našli chyby při házení. Terč je příliš vysoko nebo nízko? Je třeba terč otočit? Je čára správně daleko? Je osvětlení přijatelné?

Tyto všechny otázky by měly být zodpovězeny ještě před začátkem zápasu. Vyskytne-li se nějaký problém, vyřešte jej nebo upozorněte komisi.

Jestliže nelze problém vyřešit, požádejte o přesun na jiný terč. To poslední, co každý potřebuje, je vyrušování během zápasu něčím, co mohlo být snadno vyřešeno předem.

Moje poslední rada zní. Ignorujte veškerý trénink před zápasem. Ignorujte svoje šipky. Ignorujte soupeřovy šipky. Dobré nebo špatné, jsou bezvýznamné.

To, co váš soupeř hází, často neodráží jeho výkon. Často se setkávám s tím, že soupeř při rozhazování hodí 180 a pak se při zápase usilovně snaží skórovat. Viděl jsem to také opačně.

Nenechte se zatáhnout do psychologické hry. Vždy se zaměřte na svou příští šipku, ne na svou poslední.

Hodně štěstí a ať vám to lítá.

John Part

Poslední komentáře
10.03.2009 14:39:00: Ano, vyborna rada nezabyvat se s tim co bylo ale co bude. Nas nasledujici hod prece neni zavysli na ...
 
Šipkový klub Drak Brno