ŠIPKOVÝ KLUB DRAK BRNO

Stránky brněnského softového a steelového šipkového klubu

RADY ŠIPKAŘŮM

Partovy šipky - část druhá

PARTOVY ŠIPKY - ČÁST DRUHÁ

Série šipkařských tipů Johna Parta se vrací a tento týden se kanadské šipkařské eso zaměřuje na problematiku rozvíjení dobrých návyků a vyvarování se chyb ze špatně vedeného tréninku.

Trénink je bezvadný způsob, jak se bavit při házení šipek, ale pokud se chcete skutečně zlepšit, je zde důležitý první krok. Musíte si vytvořit svůj šipkařský styl. To znamená, že se musíte rozhodnout pro mechaniku, která Vám vyhovuje a zjistit jakékoli špatné návyky, které už možná máte.

Jestliže nevěnujete čas na poznání toho, co je pro Vás správné a co špatné, riskujete, že u Vás špatné návyky zesílí a jen Vás oddálí od dosažení svého cíle. Špatný trénink vede ke špatnému házení šipek.

Krokem číslo jedna je zkusit se naučit (nebo se přeškolit), na správný šipkařský styl. Jestliže máte přístup k videu s profesionálními šipkaři, zkuste najít ty prvky, které jsou pro všechny jejich hody společné. Samozřejmě se vždy najdou výjimky, takže předtím, než dojdete k nějakým závěrům, ujistěte se, že jste pozorovali šipkařů více.

Nedělejte například to, že by jste analyzovali a potom kopírovali hru Phila Taylora. Riziko je v tom, že některé aspekty v jeho hodu jsou pro něj jedinečné a vyhovují jeho postavě. Dokonce může mít i nějaké špatné návyky. Vidíte-li půl tuctu hráčů provádět jednu věc stejným způsobem, potom je pravděpodobné, že to bude fungovat i u Vás.

Doporučené zdroje, jako jsou knihy a instruktážní videa, Vám mohou být užitečné, ale ještě jednou: zkuste studovat několik zdrojů a rozpoznat společné prvky.

Cítím, že je pro každého hráče důležité vytvořit si vlastní názor, ale já se teď podělím o svůj pohled na běžné věci, týkající se dobrého solidního hodu.

Především si najděte pohodlný, vyvážený postoj - nenaklánějte se příliš daleko. Poloha nohou není tak důležitá jako to, jestli jste důslední. Váš postoj by měl být vzpřímený a jediný pohyb by měl být na Vašem předloktí a ruce.

Jednoduchost je nejlepší, takže můžete snadněji rozvinout důslednost svého stylu. Loket by měl být natažen směrem k terči. Opravdu ho natáhněte a vypněte. Zpočátku se to může zdát nepřirozené, ale je to výborný návyk.

Pokud je loket plně natažen, rameno je přirozené, natažené stranou pod bradu.

Nyní můžete šipku přenést zpět před dominantní oko (nebo mezi oči). V tuto chvíli se ve skutečnosti stala Vaše paže účinným katapultem a jediné, co zbývá, je pohnout Vaší paží dopředu a uvolnit šipku.

V okamžiku dokončení Vašeho hodu by paže měla být zcela napnutá, jako by jste ukazovali na terč. Toto se nazývá protažení pohybu. Je to velmi důležité, protože Vám to pomůže získat odpovídající uvolněnou pozici.

Chcete-li se opravdu soustředit na svou mechaniku, zkuste házet druhou rukou. To Vás naučí uvědomit si mnohem více svůj styl.

V tuto chvíli se možná ptáte, jak držet šipku? Držení šipky by mělo být pohodlné a přirozené.

Úchop je zčásti ovlivněn použitým vybavením. Dobrý úchop pro krátkou tlustou šipku nebude dobrý pro dlouhou hubenou šipku.

Při pořizování šipek si s nimi několikrát hoďte, abyste zjistili, zda Vám vyhovují. Toto je počátek rozvíjení Vašeho držení šipky (úchopu). Moje rada je, aby jste, se soustředili na mechaniku své paže, která Vám zajistí, že Vaše ruka jde rovně přes vrcholek lokte a do plného napnutí, pak nechte svůj úchop, ať se rozvine sám.

Poslední drobná rada, jak házet, se možná zdá samozřejmá. Vaše oči by měly viset na terči. Nikdy se nesnažte vyvážit svůj hod tím, že budete mířit výše nebo níže. Je to špatný návyk. Prostě jen tvrdě pracujte, dokud Vaše šipky nebudou létat tam, kam míříte.

Pamatujte si, že první dny trénování se týkají rozvíjení dobré mechaniky, takže se nestresujte, pokud Vaše výsledky nejsou takové, jaké by jste chtěli.

Vaším prvním cílem by mělo být vybudovat si dobré základy stylu a tím si zlepšit své výsledky. Dobrý styl Vám umožní pokračovat v dobrých hodech, přestože jste opravdu nervózní. Až budou Vaše zásahy úspěšné i pod tlakem, nervozita zmizí a Vaše jistota prudce stoupne.

Hodně štěstí.

John Part

Žádné komentáře
 
Šipkový klub Drak Brno